Uyku

 Anaokullarına yeni başlayan çocuklarımıza okula alışmaları  için  adaptasyon dönemi uygulanır.Adaptasyon döneminde çocukların anne babalarından rahat ve huzurlu bir şekilde ayrılmaları ve okulda mutlu zaman geçirmeleri amaçlanır. Beslenme ve uyku düzenleri okula  yeni başlayan çocuklar için uygulanmaz.Beslenme ve uyku çocuklar için hassas  konular olduğu için, adaptasyon döneminde  çocuklardan bu konularla ilgili herhangi bir uyum beklenmez.Çocuklar zamanla  okuldaki  tüm sosyal kurallara uymaya başlarlar. Sosyal kurallara uyumun artması ve okula adapte olma, uyku düzenin oluşmasını sağlar.

 
Anaokulu  çağındaki çocuklarımızın  anne babalarından en çok duyduğumuz şikayetler; beslenme ile uyku ile ilgilidir. Beslenme ile uyku düzeni anne babaların zorlandıkları ve çocuklarının sağlıklarıyla ilgili kaygı duydukları konulardır. Kültürel olarak uyku ve beslenme konusunda hassas olan bir toplum oluşumuz,  çocuk yetiştirmede “çok uyuyan çocuk, en sağlıklı olandır” mantığına bizi itmektedir  ancak  çocukların  uyku ihtiyacı her yaşta farklılık göstermektedir.
 
İki  yaş çocuğunun uyku ihtiyacı ile dört  yaş çocuğunun uyku ihtiyacı  arasında fark bulunmaktadır. “Çocuk uyuyarak büyür” sözü  çocukların yaşlarının  ilerlemesi ile ortadan kalkar. Çocuklar için 4 yaştan sonra uyumaktan çok, gün içinde aktif olmak hem sağlık hem de öğrenme süreçlerinin gelişmesi açısından daha faydalıdır. Günü yaşayan çocuk  hem bilişsel  süreçlerini aktif tutar hem de fiziksel olarak güçlenir.
 
Anaokuluna başlama ile çocukların hayatlarında birçok yenilik olur.Çocuklar okulda öğrendiklerini eve transfer ederler.Oyunlar,şarkılar,taklitler..vb. Çocukların okuldaki düzene  uymaları evdeki düzenlerini de olumlu etkiler.Anaokulunun genel düzeni çocukların uyku düzenlerini de  oluşmasını sağlar.Sabah erken kalkma ve öğlen uykusunu sabit bir saatte uyuma , gece belli bir saatte uyku alışkanlığını getirir.
 
Anaokullarında genel olarak 2-4 yaş arasında tüm çocuklar öğlen uykusuna yatırılır ancak bazı çocuklar üç, üç buçuk yaş arasında olmalarına  rağmen   ailelerinin  isteğiyle okulda  öğlen  uykusuna  yatırılmazlar . Bunun yanı sıra 2-4 yaş arasındaki bazı  çocuklar da az uyutulur.Bu istisna durumların oluşmasının temel nedeni çocukların yapısal farklılarıdır.