Uyku

Anaokullarına yeni başlayan çocuklarımıza okula alışmaları için adaptasyon dönemi uygulanır.Adaptasyon döneminde çocukların anne babalarından rahat ve huzurlu bir şekilde ayrılmaları ve okulda mutlu zaman geçirmeleri amaçlanır. Beslenme ve uyku düzenleri okula yeni başlayan çocuklar için uygulanmaz.Beslenme ve uyku çocuklar için hassas konular olduğu için, adaptasyon döneminde çocuklardan bu konularla ilgili herhangi bir uyum beklenmez.Çocuklar zamanla okuldaki tüm sosyal kurallara uymaya başlarlar. Sosyal kurallara uyumun artması ve okula adapte olma, uyku düzenin oluşmasını sağlar.

Anaokulu çağındaki çocuklarımızın anne babalarından en çok duyduğumuz şikayetler; beslenme ile uyku ile ilgilidir. Beslenme ile uyku düzeni anne babaların zorlandıkları ve çocuklarının sağlıklarıyla ilgili kaygı duydukları konulardır. Kültürel olarak uyku ve beslenme konusunda hassas olan bir toplum oluşumuz, çocuk yetiştirmede “Çok uyuyan çocuk en sağlıklı olandır” mantığına bizi itmektedir. Ancak çocukların uyku ihtiyacı her yaşta farklılık göstermektedir.
 
2 yaş çocuğunun uyku ihtiyacı ile 4 yaş çocuğunun uyku ihtiyacı arasında fark bulunmaktadır. “Çocuk uyuyarak büyür” sözü çocukların yaşlarının ilerlemesi ile ortadan kalkar. Çocuklar için 4 yaştan sonra uyumaktan çok, gün içinde aktif olmak hem sağlık hem de öğrenme süreçlerinin gelişmesi açısından daha faydalıdır. Günü yaşayan çocuk hem bilişsel süreçlerini aktif tutar hem de fiziksel olarak güçlenir.
 
Anaokuluna başlama ile çocukların hayatlarında birçok yenilik olur.Çocuklar okulda öğrendiklerini eve transfer ederler.Oyunlar, şarkılar, taklitler vb. Çocukların okuldaki düzene uymaları evdeki düzenlerini de olumlu etkiler.Anaokulunun genel düzeni çocukların uyku düzenlerinin de oluşmasını sağlar. Sabah erken kalkma ve öğlen uykusunu sabit bir saatte tutma, gece belli bir saatte uyku alışkanlığını kazandırır.
 
Anaokullarında genel olarak 2-4 yaş arasında tüm çocuklar öğlen uykusuna yatırılır. Ancak bazı çocuklar 3, 3,5 yaş arasında olmalarına rağmen  ailelerinin isteğiyle okulda öğlen uykusuna yatırılmazlar. Bunun yanı sıra 2-4 yaş arasındaki bazı çocuklar da az uyutulur.Bu istisna durumların oluşmasının temel nedeni çocukların yapısal farklılarıdır.