Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji, İnsanların ihtiyaçlarının karşılanması yönünde gün geçtikçe gelişen bir araç haline gelmiştir. Günlük hayatımızda varlığını büyük ölçüde hissettiğimiz teknolojik ürünler sayesinde yaşam oldukça kolaylaşmıştır. İnternet, akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi sürekli gelişen bilgi ve eğlence kaynaklarından uzak durmak pek mümkün olmamakla birlikte bu kaynakları doğru kullanmak da oldukça önemlidir. Teknoloji, hayatımızın vazgeçilmezi haline gelirken bilgi alma ve paylaşma gibi faydalarının dışında birçok sorunu da yaşamımıza dahil ediyor. Bilgisayar, telefon, tablet gibi teknolojik aletler uzun süre kullanım sonucunda bağımlılık yapabiliyor. Bireyler internet veya teknoloji bağımlılığı neticesinde kendilerine veya ilişkilerine zarar vermeye başlarlar. Teknoloji bağımlılığı, diğer bağımlılıklarda olduğu gibi kişinin bağımlısı olduğu teknolojik ürüne ulaşamadığında ortaya çıkan yoksunluk hissidir. Bu bağımlılık, internete ulaşamayınca gerginlik hissi, sinirlilik, yerinde duramama ve ne yapacağını bilememe gibi davranışlarla kendini gösterir. Her yaşta ve her cinsiyette görüldüğü gibi birçok fizyolojik ve psikolojik hastalığa da sebep olabilir.

Bireyler günlük hayatlarındaki kaygılarını ve depresif duygularını bir nebze olsun bastırabilmek için internete yöneliyor. Zaman geçirmek için oyunlar oynanıyor, sosyal medyada paylaşım yapılıyor, dolayısıyla internette dikkat dağıtacak, sorunlardan kaçacak bir alan açılıyor. Belki de içinden çıkılamayan düşünceler azalıyor ve bir rahatlama hissediliyor. Biriken problemlerin gün yüzüne çıkmaması için internet kullanımı da doğru oranda artıyor.
 
Bazı bireyler teknoloji bağımlılığına veya internet bağımlılığına karşı daha fazla risk taşımaktadır. İnternette gezinmenin sıkıntı veren düşüncelerden uzaklaştırıcı etkisi, kaygı bozukluğu olan kişilerin internete olan bağımlılığını geliştirme riskini artırır. Depresif kişilerin de kolayca internet bağımlısı olabileceğini söyleyebiliriz. Depresyonun verdiği sıkıntılı düşünceler bir süre ertelense de internetin yarattığı sosyal izolasyon, yalnızlık ve problemlerin gittikçe ertelenmesi depresyonun şiddetini daha da artıracaktır. İlaç, alkol, kumar ve cinsellik konusunda takıntılı ya da bağımlı davranışlar gösteren kişilerde de kolaylıkla internet bağımlılığı gelişebilir.
 
Uyku problemi, yapılacak işlerin ertelenmesi, uzun süre internet kullanımını kabul etmemek, kendine süre sınırı koyamamak, belirgin kilo artışı; el, bilek, boyun ve sırt ağrıları teknoloji bağımlılığının belirtileri arasındadır. Psikiyatrik bozukluklar, bu tür bağımlılıkların oluşmasında oldukça etkilidir. Eş zamanlı olabilecek hastalıklar için psikolojik destek alınmalıdır.