Macera - Anne Babalık

Anne baba olmak birçok yeniliği barındırır. Bir bakıma bir macera gibidir. Yeni bir yolcuğa çıkmış gibi yaşanır.
 
Özeldir ve özgündür. Her macera gibi nasıl güzellikleri varsa zorlukları da yanında getirir.
 
Anne babalık diğer maceralara benzemez..Bir kere çıktığınızda geri dönüşü yoktur. “Ben sıkıldım,Vazgeçtim.” diyemezsiniz.
 
Anne babalıkta lüksümüz kısıtlanır.Sorumluluklarımız artar.Özgürlüğümüz artık eskisi gibi değildir.Tabi ki insanın bu yeni şartları kabul etmesi kolay olmamaktadır.
 
Anne baba olmadan önceki en temek kriter hazır oluştur.Anne baba olmaya hazırsak,mzamanla çocuğumuzla birlikte büyürüz.
 
Esas bu macerada kendimize yolculuk ederiz.Anne babalık yaşam evrelerinde bireyler için farklı bir duraktır. Çocuğumuzla yaşanan her şey kendimizi tanımımıza yardımcı olur.Ayna görevini üstlenir.Çocukla birlikte kim olduğumuzu daha iyi anlarız.
 
Kendiliğiniz, sizlerin anne babalığınızın nasıl olacağını belirleyecektir.Herkese kendine göre kendi yapısına göre çocuğunu büyütür.
 
Teorik bilgiler ve idealize edilmiş ebeveynlik çocuklar karşısında işlemez.Önemli olan teorik doğru ile pratik doğru arasında dengeyi kurabilmektir.Bu da tecrübeyle oluşur.
 
Anne babalara çocuklarını büyütürken karışan çok olur.Akıl vermek isteyenler, anne babalara devamlı çocuklara nasıl davranacakları konusunda nasihat ederler.
 
Tekrar ediyorum, bu sizin maceranız ve nasıl yaşanacağını da siz belirleyeceksiniz.Bu keyif sizin.Tabi ki büyüklerimizden akıl alacağız ve tecrübelerinden yaralanacağız ancak doğruyla yanlışı ayırıp çocukları büyütecek olanlar sizlersiniz.
 
Çocuk yetiştirmenin asıl aktörleri anne babadır.Sizler ne kadar sorumluluk alırsanız, o derecede çocuklar sizlerin istediği gibi büyür.Seyirci mi olacaksınız yoksa oyuncu mu? Karar sizin…
 
Sizlere çocuk psikolojisi ve gelişimi konusunda yazmaya devam edeceğim. Daha çok anne babaların çocuk büyütmekte karşılaştıkları problemler hakkında yazmaya çalışacağım.Dilerim sizler için faydalı olurum.
 
Psk.Barış Ülkümen