Korona Virüsün Psikolojik Etkileri

Korona Virüsün Psikolojik Etkileri
Korona Virüsün Psikolojik Etkileri

Çevresel faktörler, insan psikolojisini en çok etkileyen unsurdur. Birkaç aydır dünyanın gündemine oturmuş olan COVİD-19 her bireyi psikolojik açıdan etkiledi. Bu virüsün fizyolojik problemler yarattığı bilinse de psikolojik sorunlara yol açabileceği göz ardı edilmemelidir. Bu süreçte evden çalışan kişiler, evde çalışmanın zorluğuyla; dışarıda çalışmak zorunda olan kişiler de virüsten korunmanın çeşitli yöntemleriyle tanıştı. Elbette her şey söylendiği kadar basit olmadı. Evlerde kalmak zorunda olan bireyler farklı ve bireysel bir alan olmaksızın kendilerini sıkışmış hissetti. Çalışmak zorunda olan bireyler “Acaba virüs taşıyor muyum?” düşüncesiyle evlerine dönmek zorunda kaldı. Market alışverişleri bile tedirgin yapıldı. Kısacası hayatın her noktasına kaygı yerleşti.

Korona virüsün yarattığı psikolojik sorunların başında kaygı geliyor. Unutmayalım ki kaygı, her bireyde olması gereken bir unsur. Fakat kaygıyı yönetemezsek sorunlar büyük ölçüde artabilir. Çalışan veya halihazırda öğrenci olan bireyler dikkatlerinde azalma gözlemleyebilir. Gelecek kaygısı bu süreçte artabilir. Uykusuzluk ve iştah artışı gibi problemleriniz olabilir. Evde geçirdiğimiz bu süreç, tahammül seviyemizi aşağı çekebileceği gibi öfke patlamalarına da sebep olabilir. Tükenmişlik hissiyle yapmamız gereken işleri biriktirebilir ve sonrasında yine yapmadığımız işlerin suçluluğuyla kaygı seviyemizi normalin çok üstüne taşıyabiliriz.
 
Yapılan araştırmalara göre korona virüs hakkında sürekli haber izleyip bu haberlere maruz kalmak da kaygı seviyesini arttıran bir unsur. Kaygı seviyesinin artması sonucunda nefes darlığı, kalp çarpıntısı, terleme, ateş gibi fiziksel belirtilerle beraber panik atak yaşayabilirsiniz. Sonrasında psikolojik olan panik atak belirtilerini tehlikeli bir hastalığın habercisi olarak düşünerek “beklenti kaygısı” denilen durumu yaşayıp bu korku ve kaygı kuşatmasıyla yeni bir panik atağı tetikleyerek kısır bir döngüye girebilirsiniz.
 
Bu başkalaşan davranışlarımız ve tutumlarımız belirli ölçülerde kabul edilebilir olsa da destek almaktan çekinmemek gerekiyor. Hayatımızı ciddi anlamda etkisi altına alan kaygı, bizi günlük rutinlerimizi yapamayacak kadar etkiliyorsa ve biz bunu gözlemleyebiliyorsak bu süreçte psikolojik destek almak en doğru karar olacaktır.