Korona Virüs Sürecinde Hamilelik

Korona Virüs Sürecinde Hamilelik
Korona Virüs Sürecinde Hamilelik
Hamilelik, kadınlar için normal koşullarda yeni ve bilinmez olmasının etkisiyle korkutucu olabiliyor. Anne adayları zaman zaman kendilerini endişeli ve hazırlıksız hissedebiliyor. Hele ki bugünlerde, içinde bulunduğumuz belirsizlik ve korku ortamında korunma yöntemi olarak önerilen sosyal izolasyon nedeniyle hamile kadınlar; şimdi her zamankinden daha da fazla belirsizlik yaşayabiliyor. Her ne kadar sosyal mesafeyi korumak çoğumuz için zor olsa da bu durum hamile kadınlar için daha da zor oluyor, kendilerini bizlerden daha da yalnız hissetmelerine sebep olabiliyor. Peki hamilelik döneminde sosyal izolasyonun tetiklediği yalnızlık duygusu ve yarattığı stresin etkisi ile nasıl başa çıkabilir, neler yapabilirsiniz?
 
Sizi strese sokan şeyleri keşfedin: Sizi endişelendiren belirli bir şey var mı? En stresli hissettiğiniz anda buna neyin sebep olduğuna odaklanın. Bu, endişenizin kaynağının farkına varmanıza yardımcı olacaktır. Farkına vardığınız bir duyguyla daha kolay başa çıkabilirsiniz. Yardım isteyeceğiniz konuyu belirlerseniz duygularınızı ifade etmekte zorluk çekmezsiniz.
 
Sosyal destek grubu oluşturun: İnternet üzerinden diğer anne adaylarıyla tanışın veya “anne adayları” gruplarına katılmayı deneyin. Emin olun ki sizi anlayan ve sizinle ortak duyguları paylaşan kişilerle heyecan, endişe gibi duygularınızı paylaşmak sizi rahatlatacaktır.
 
Hamile kıyafetleri veya bebeğinizin ihtiyaçlarını alarak kendinizi oyalayın: Bebek malzemeleri araştırmak ve satın almak dikkatinizi daha olumlu bir şeye çevirmenize yardımcı olmasının yanı sıra sizi sakinleştirerek kaygılarınızla başa çıkabilmenizi sağlayabilir. Bebek bakımı çocuk yetiştirme konularında yayınlar bulabilirsiniz.
Sağlıklı beslenin: Dengeli beslenme, sizi ve bebeğinizi sağlıklı tutmanın yanı sıra stresi azaltmaya kaygınızı bastırmaya yardımcı olabilir.
 
Fiziksel sağlığınızı koruyun: Haftada birkaç gün egzersiz yapmanın çok faydalı olduğu söylenir. Ayrıca arkadaşlarınızla açık havada yürüyüş vb. egzersizler kaygıya yol açan hormon olan kortizol seviyesinin düşürülmesine de yardımcı olacaktır.
 
Nefes egzersizleri ve meditasyon yapın: Meditasyon yapmak zihninizi arındırmaya ve stres seviyenizi düşürmeye yardımcı olabilir.
 

Profesyonel destek için online psikoterapiyi düşünün: Kaygı ve stres seviyeniz dayanılmaz hale geldiğinde (uykuya dalmakta veya uykuda kalmakta güçlük, kontrol edilemeyen endişe ve korku, günlük rutini devam ettirmekte zorlanmak gibi) bir psikolog veya terapistle iletişime geçerek endişenizin altında yatan olası problemleri ele alın. Duygularınızla başa çıkmanın sağlıklı yollarını konuşmak iyi gelecektir.