Kendi bedenlerimizi eleştirmek, çocuklarımızın imajına zarar veriyor mu?

Kendi bedenlerimizi eleştirmek, çocuklarımızın imajına zarar veriyor mu?
Kendi bedenlerimizi eleştirmek, çocuklarımızın imajına zarar veriyor mu?

 Yeni araştırma negatif vücut konuşmasının çocuklarımız üzerindeki etkisini açıklıyor.

Yeni araştırmalar, kendi bedenleri hakkında olumsuz olarak konuşan ebeveynlerin bir çocuğun vücut imajını etkilediğini ve daha az dikkatle yemelerini sağladığını ileri sürmektedir.
 
Kendi bedenlerimizi eleştirmek, çocuklarımızın beden imajına zarar veriyor mu?
 
Yeni araştırma negatif vücut konuşmasının çocuklarımız üzerindeki etkisini açıklıyor.Pantolonumuzu çok sıkı hissederek karnımızdan şikayet ediyoruz ya da ortağımıza soruyoruz, “Şişman mı gözüküyorum?” Aslında, bu bizim ağırlık saplantılı kültürümüzde çok sıradan hale geldi. Bu türden yorumlarda genellikle iki kez düşünmüyoruz, fakat vücudumuzun sersemlemesi, çocuklarımızın beden imajını ve dikkatli beslenme kapasitesini nasıl etkiler ?
 
Webb ve arkadaşları (2018) tarafından yapılan yeni bir çalışma, kızların bedensel takdiri ve dikkatli beslenmeleri üzerine, “şişman konuşmanın” * (kendi bedenini kendi kendine değerlendiren değerlendirmelerin sözelleştirilmesi olarak tanımladıkları) “aile ötesi” konuşmasının etkisini incelemiştir. “Şişman konuşmanın” kendi ailesinden duyulmasının, ince bir ideal ve kendi kendini nesneleştirme (bir kişinin bedenine ilişkin olarak dışarıdan bir gözlemcinin bakış açısının içselleştirilmesi) kavramlarını pekiştirdiğini ve bunun da kadınların iç çalışmalarına daha az uyum sağlayacağını ileri sürdüler.
 
Araştırmanın sonuçları, aslında, aile üyelerinin “şişman konuşmaya” katılmalarının, dikkatli yeme, beden takdiri ve beden işlevselliği ile ters olarak ilişkili olduğunu göstermiştir. Diğer bir deyişle, çocukların “şişman konuşması” na daha çok maruz kaldıkları zaman daha az dikkatlice yemeye ya da vücutlarının nasıl işlediğine göre bedenlerini takdir etmeleri daha az
muhtemeldir. Aksine, daha sık dikkatli beslenme, daha yüksek vücut takdiri ve vücut işlevselliği ile ilişkiliydi.
 
Kaynak: Unsplash üzerinde Caroline Hernandez tarafından Fotoğraf
 
Bu çalışma, aile ortamında olumsuz vücut konuşmasının zararlı etkilerini destekleyen giderek artan bir araştırma yapısına katkıda bulunmaktadır ve bize dolaylı olumsuz vücut konuşmasının (yani, çocuğa yöneltilmeyen ebeveynler arasındaki konuşmaların ) daha az dikkat çeken yemeğe yol açabileceğini göstermektedir. Daha düzensiz yeme, daha az beden takdiri ve yetişkinlikte devam eden çocuklarda daha fazla vücut memnuniyetsizliği.
 
Yani bir dahaki sefere vücudunuz hakkında olumsuz bir şey ifade etmek istediğinizde, bir mola verin. Çocuklar onlara gönderdiğimiz her mesajı, hatta ince olanları bile duyar ve emer. Onları bedenleriyle olumlu bir deneyim kuracaksak, örnek olmalıyız. Kendi vücut imajınızı iyileştirmede desteğe ihtiyacınız varsa, lütfen beden imgesi ve bedene dahil olma konusunda eğitimli bir terapistle tedaviye başvurunuz. (By Alexis Conason Psy.D. Temmuz 25, 2018 tarihinde Eating mindfully çeviri yapılmıştır. Çeviri: U.A.)
 
 
(By Alexis Conason Psy.D. Temmuz 25, 2018 tarihinde Eating mindfully çeviri yapılmıştır. Çeviri: U.A.)