Duygusal Sorunlar

Sağlıklı Çocuk ruh sağlığı için öncelikli olarak  üç temel unsura bakmalıyız;
 
Yemek alışkanlığı, uyku alışkanlığı ve  Oyun becerisi.
 
Ele alacağımız bu üç temel unsur, çocuklarımızla ilgili bize  genel bir  bilgi verecektir.
 
Çocuk gelişimi  için  beslenmenin önemi büyüktür. Sağlıklı ruh sağlığına sahip çocuklar; yemek yiyen,yemek düzenleri bulunan  ve yaşıtlarına göre normal kilo ve boya sahip olan çocuklardır. Çocuklar duygusal bir sorun yaşadıkları zaman  yemek yeme düzenleri bozulur  ve iştah sorunu yaşamaya başlarlar. Yemek yeme alışkanlığındaki sorun kilo kaybına  ve halsizliğe neden olur.
 
Beslenme gibi diğer  önemli bir konu da  uykudur. Sağlıklı olan çocuklar uyku konusunda sorun yaşamazlar; uykuları düzenli olup  ve  uykularını verimli geçirirler. Çocuklarda duygusal sorunların başlamasıyla birlikte uyku konusunda  da  sorunlar ortaya çıkar.Çocuklar uykularını alamazlar ; sayıklama, titreme,gece içinde birkaç defa uyanma , ve kabuslar  ortaya çıkar. Uykusuzluk akademik başarının düşmesine ve genel olarak halsizliğe neden olur.
 
Sağlıklı ruh sağlığı olan çocuklar oyun oynayan ve oyundan keyif alan çocuklardır. Çocuklar oyunla öğrenip  gelişirler. Duygusal sorunların başlamasıyla , çocukların oyun istekleri kaybolur ve oyuna katılımları azalır.Duygusal sorunlardan dolayı ortaya çıkan isteksizlik ve mutsuzluk  hali çocukların oyun düzenlerini de bozar.Öğrenme ve gelişim olumsuz etkilenir.
 
Tabi ki bu üç  faktör  dışında da   çocuklarımızın ruh sağlıklarıyla ilgili dikkat etmemiz gereken başka konular da bulunmaktadır. Çocuklar  yetişkinler gibi  sorunlarının tümünü konuşarak ifade edip  çözemezler. Sözel ifade becerileri  sınırlı olduğu için yaşadıkları sorunları  genel olarak davranışsal tepkiler vererek ifade etmeye çalışırlar.
 
Örneğin;
 
Tırnak Yeme  Davranışı
 
Duygusal olarak sıkıntıların başlamasıyla  çocuklar tırnak yerler.Tırnak yeme davranışı temel olarak çocuğun güven ile ilgili bir sorun yaşadığının  gösterir.
 
Parmak Emme davranışı
 
0-2 Yaşına kadar olabilen bir davranıştır. Ancak iki yaş ve üstünde olduğu zaman bir duygusal sorun olduğunu gösterir. Güven ile ilgili bir sorunun işaretidir.
 
Alt Islatma
 
Tuvalet eğitimi almış bir çocuğun alt ıslatma sorunu varsa, bu sorunun çeşitli nedenleri olabilir. Çocuk hasta olmuştur ve hastalığında dolayı tuvaletini tutamıyordur.İkinci bir neden ise;çocuk kalıtımsal nedenlerden dolayı böyle bir rahatsızlık yaşamaktadır.Son neden ise;duygusal sorunlar yaşayan çocuk  tuvalet eğitimi almasına rağmen alt ıslatma sorunu yaşamaktadır.
 
Güvensizlik,mutsuzluk ve huzursuzluk  alt ıslatma sorununu ortaya çıkartabilir.
 
Büyük tuvaletini kaçırması ise sorunun daha büyük olduğunun gösterir.
 
Söz Dinlememe ve Yalan Söyleme Davranışları.
 
Duygusal sorunlardan dolayı çocuklar genel  tutumlarının dışına çıkabilirler; mutlu ve huzurlu olan bir çocuk hırçınlaşabilir ve söz dinlememeye başlayabilir.Yaşanan sorunlar çocukları sinirli ve kolay öfkelenebilen bir hale sokabilir.
 
Alınganlık
 
Çocuklar yaşanan sorunlardan dolayı daha önce alınmadıkları  konularda bile kolay alınmaya başlayabilirler.Yaşadıkları hassaslıktan dolayı arkadaş ve aile ilişkilerinde sorunlar çıkabilir.
 
Okul  da disiplin sorunları
 
Evde ve sosyal hayatta yaşanan problemler çocukların bulundukları tüm sosyal mekanlara etki eder.Çocuklar için zamanlarının büyük bir bölümünü geçirdikleri okul; yaşanan  sorunların  ortaya çıktığı bir yerdir.
 
Akademik başarısızlık ,arkadaş ilişkilerinde sorunlar, saldırganca davranışlar veya içe kapanmalar yaşanan duygusal sorunların okuldaki bir yansımasıdır.
 
Korku ve kaygı
 
Daha önce herhangi bir korku durumu  olmadığı halde  korkular gelişebilir.
 
Yaşanan duygusal sorunlardan dolayı çocuklar tedirginleşebilirler.
 
Duygusal sorunlardan dolayı en çok karşılaşılan sorunlar;gece korkuları ve yalnız kalma korkularıdır.
 
Çocuğunuz yukarıda yazılan bu sıkıntıları belli bir süreden  beri  yaşıyorsa ; bir uzmana başvurmanızı öneriyorum.Çocuk Psikiyatristi veya Çocuk Psikoloğuna başvurup yaşadığınız sıkıntılarla ilgili danışmanlık alabilirsiniz.Erken teşhis ve doğru tedavi yaşanan sorunların çözümünü sağlayacaktır.