Çocuklarla Korona Vi̇rüs Hakkında Konuşmak

Çocuklarla Korona Vi̇rüs Hakkında Konuşmak
Çocuklarla Korona Vi̇rüs Hakkında Konuşmak

İçinde bulunduğumuz bu süreç, birçok sorunu beraberinde getirdi. Olağandışı bu tip durumlar karşısında insanlar birtakım tepkiler verirler. Bu tepkilere örnek olarak kaygıyı söyleyebiliriz. Kaygının her insanda bir miktar bulunması gerektiğini biliyoruz. Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını karşısında kaygıyı, normal bir reaksiyon olarak değerlendirmeliyiz. Dolayısıyla bu süreçte yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda ve gençlerde de bir miktar kaygı olması beklenen bir durumdur. Şu an aynı zamanda bir belirsizlik süreci içindeyiz. Dolayısıyla belirsizlik ve kontrol hissinin kaybı herkeste kaygı yaratıyor. Çocuklarda, yetişkinlerden farklı olan taraf; çocukların kendi duygudurumlarını düzene sokabilmek için yetişkinleri gözlemliyor olması. Sonuç olarak yetişkinler ne kadar kontrollüyse çocukların da kendini kontrol etmesi o derece kolay oluyor. 

Çocukların kaygılarını kontrol etmek için yaşına ve gelişim seviyesine uygun bir biçimde bilgilendirme yapılmalıdır. Aynı zamanda kendilerini ifade edip soru sorabilecekleri şekilde bir iletişim yürütmek en sağlıklısı olacaktır. Bu konu çocuklarla dürüst ve açık bir şekilde, senaryolaştırmadan konuşulmalıdır. Aynı soruya defalarca yanıt vermeniz gerekebilir, anlamlandırmalarını sağlayabilmek için defalarca anlatmaktan çekinmeyin. Gerçeklikten uzaklaşmadan çocuklarınıza güvence verebilirsiniz. Evin şu an en güvenli yer olduğunu söyleyebilirsiniz. Fakat bulunduğunuz mevkide hiç korona virüse yakalanan olmadığını söylemeniz uygun olmaz. Çocuklara “hiç kimse hasta olmayacak” tarzında ifadeler kullanmamak gerekiyor. Bu hastalığın çocuklarda nadir görüldüğünü söyleyebiliriz. Aynı zamanda, hasta olan insanların büyük bir kısmının hastalığı hafif geçirdiğini ve iyileşme oranının yüksek olduğunu çocuğun bilmesi lazım. Çocukların tepkileri, ebeveynlerinin tepkileriyle paraleldir. Tepkilerini yansıtmadan önce ebeveynlerini izlerler. Evde telefonla bile konuşurken ifadelerinize dikkat etmek çocuğunuzun kaygısını kontrol etmesi açısından önemlidir. Doğruluğu kanıtlanmış bilgi kaynaklarını takip etmeniz, kendi kaygı seviyenizi kontrol etmeniz ve dolayısıyla çocuğunuzun da kaygı seviyesini kontrol etmesi açısından oldukça önemli.
 
Çocuğun kaygıyı kontrol edememesiyle karşılaşacağınız sorunlardan biri uyku problemidir. Özellikle ufak yaşlardaki çocukların ebeveynlere olan bağlılığında artış gözlemlenebilir. Gelişimle birlikte edinilen kazanımların kaybı ve bu edinimlerin geri gelmemesi gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Çocuklarda aşırı kaygı, günlük rutinlerin yapılmasına engel teşkil edebilir. Örneğin; oyun çocuklarının oyun oynamasını, okul çocuklarının online eğitimlere katılımını engeller. Bu saydığımız günlük rutinlerde işlev kaybı yaratabilir. Ruhsal açıdan da kaygı, çocukları oldukça etkilemektedir. Agresif tavırlar, aşırı öfke, gün boyu devam eden huysuzluk, üzgün bir hal ve karamsarlık gibi durumlarla karşılaşılabilir. Özellikle daha önce bazı duygusal sorunlar yaşamış olan çocuklara bu süreçte destek olmak gerekir. Dikkat edilecek bir başka husus, belirtilerin ne kadar uzun sürdüğü ve ne kadar işlev kaybı yarattığıdır. Çocukların özellikle bu süreçte, kaygı seviyelerini kontrol edemediğinin gözlemlenmesi dahilinde çok geç olmadan psikolojik destek alınmalıdır.