Çocuklarda Söz Dinlememe

Çocuklarda Söz Dinlememe
Çocuklarda Söz Dinlememe

Çocukluk, kişilik oluşumunun temelini oluşturan bir dönemdir. Tuvalet eğitimiyle birlikte çocuklar, kendi beden bütünlüğü üzerinde kontrol kazanır. Bu dönem genellikle 2 yaş itibariyle görülmeye başlar. Çocuklar, anne-babanın tahammül sınırlarını zorlayacak derecede ısrarcı tavırlar sergileyebilir. Bu süreci gelişimin bir parçası olarak bilmeli ve sabırlı davranmalıyız. Çocuğa kızmak, bağırmak ve şiddet uygulamak, çocuğun daha da agresif tavırlar sergilemesine sebep olacaktır. Israr, inat ve söz dinlememeye karşın en doğru yaklaşım sabırlı ve kararlı bir biçimde çocuğun sakinleşmesini beklemek olacaktır. 

Anne-babanın hatalı davranış ve tutumları çocukların söz dinlememesinde önemli rol oynar. Başka bir deyişle, çocuklardaki şımarıklığın en büyük sebeplerinden biri anne ve babanın çocuğa karşı olan tutumlarıdır. Katı disiplin veya fazla gevşek disiplin uygulamak, ebeveynlerin kararsız ve tutarsız yaklaşımları, kalabalık aile ortamları, anneanne, babaanne, dede gibi aile büyüklerinin de çocuklar üzerinde söz sahibi oldukları ailelerde yetişen çocuklarda bu tip olumsuz davranışlar daha sık görülebilmektedir. 

Ebeveyn olarak ilk yapmanız gereken tutarsız davranışlarınızı fark edip bunlardan uzak durmaktır. Özellikle çocukların önünde sergilenen tutarsız davranışlar, çocukların söz dinlememe davranışını destekler niteliktedir. Bununla birlikte çocuklara istediği şeylere kavuşmanın bir ağlama kadar yakın olmadığını göstermek gerekir. Çocuklara doğrudan engeller koymak yerine seçenek sunmak da onu yönlendirmek için oldukça etkilidir. 
 
Çocuğunuz, istekleri karşısında tepkisiz kalan anne-babasına bağırıp çağırıyor ve hatta kendini yerlere atıyorsa sakinliğinizi korumaya özen gösterin. Kararlılığınızı ona hissettirmek, sert bir şekilde kızıp bağırmanızdan daha etkili olacaktır. Cezalandırma yönteminden kaçının. Çocuğunuzdan, yaşıyla uymayan olgunlukta davranışlar sergilemesini beklemeyin.
Yaşamın ilk 5 yılı, kişilik oluşumunun temeli kabul edilir. Bu dönemde, çocuklarda söz dinlememeyle birlikte inatçı davranışlar gözlemlenebilir. Anne-baba, bu dönemin çocukları için ne kadar önemli olduğunun farkında olmalıdır. Bu sorun hafife alınmamalı ve çok geç olmadan destek alınmalıdır.