Beslenme

 Kültür olarak çocuk yetiştirmede uyku ve beslenme konusunda hassas bir toplumuz. Ülkemizde  özellikle anneler çocuklarının  bol bol yemesini ve bol bol uyumasını beklerler.Çocukların ise her dönem beslenmeyle ilgili  farklı bir   kapasitesi bulunmaktadır.Anaokul döneminde çocukların porsiyonları yetişkinlerle kıyaslanmayacak kadar küçüktür.Çocuklara yiyebilecekleri kadar yemek vermek sağlıklı bir çocuk gelişimi açısından  önemlidir. Bununla birlite ,çocuklar beslenme konusunda  yapısal olarak  da  farklılık gösterirler; bazı çocuklar az yerken bazıları ise çok yemek yemektedir

 
Anne babaların çocuklarının beslenmesiyle  ilgli  en çok şikayet ettikleri konular ; kendi başına yemek yememe, yemek seçme veya yemek sırasında masa başında oturmamaktır.Anaokuluna çocukların başlamasıyla  birlikte anne babalar  beslenme konusunda kaygılanırlar.Evde yaşanan sıkıntıların okulda devam edebilceğinden ve bu yüzden çocuklarının  sağlıklı  beslenemeyeceklerinden  çekinirler.
 
Esasında bu  haklı bir kaygıdır  ancak  anaokullarında yapılan her  faaliyet gibi beslenme de  belli bir düzen içinde gerçekleştirlir.Okulun  düzeni sağlıklı yaşamı ,sağlıklı yaşam ise  sağlıklı çocuk gelişimini getirmektedir.Çocuklar okuldaki düzeni ve sosyal kuralları çok hızlı bir şekilde algılayıp adapte olurlar.Okula adaptasyon beslenme düzeninde  oluşmasının da sağlar.ilk başta öğretmenler çocuklara yemek konusunda yardımcı olsa da  zamanla çocuklar anaokulunda kendilerinden beklenen davranışları yerine getirmeye başlarlar.;kendi başına yemek yeme ,yemek seçmeme ve yemek boyunca masadan kalkmama..vb .
 
Bu gelişmeler  anne babaları şaşırtır.Çocuklarının  evdeki  beslenme alışkanlıklarıyla  okuldaki beslenme davranışları arasında bu fark ,doğal olarak şaşırtıcıdır.Aradaki farkın tek nedeni vardır.:Anaokuldaki sosyal kurallar ve düzen.Sosyal kuralların okulda işlemesi , çocukların kurallara   uyması  ile evde çocukların okula göre daha esnek ve rahat  olmaları  beklenen  çocuk davranışlardır.
 
Çocuklar  anaokullarında öğrendikleri herşeyi eve transfer ederler.Kitap çalışmaları,oyunlar,şarkılar,sanat etkinlikleri..vb.Beslenme alışkanlığı da bunlardan biridir.Zamanla  evdeki beslenme alışkanlığı da okuldaki gibi düzenli olacaktır.Burada temel faktör zamandır.
 
Çocukların yemek kültürleri anaokullarında beslenme  düzenleriyle  gelişir ve zenginleşir.Beslenmeyle hem özbakım becerileri hem de sorumluk duygusu gelişir. Anaokullarında temel olarak hedefimiz ;  kendi başına her türlü yemeği keyif alarak  yiyebilen çocuklar yetiştirmektir.
 
Anaokulundaki Beslenme ile ilgili bilgiler:
 
Anaokullarında  beslenme üç öğün yemekten oluşur:Sabah,öğlen ve ikindidir.
 
Bu üç öğün yemek dışında ,kuşluk diyebileceğimiz atıştırmalar  da  öğün aralarında yapılır.
 
Öğünler  3.5 saatlik aralarla  yapılır.
 
Anaokullarında  yemekler  kendi bünyelerinde yapılır ve günübirlik  çıkar.
 
Çocuk diyetisyenleri tarafından hazırlanan   aylık beslenme  programları  a’ dan  z’ye  her  türlü besini içerir:Kırmızı  ve beyaz et,her çeşit sebze ve meyva...vb.