Depresyon

Depresyon
Depresyon

Her insan hayatının belli bir döneminde kendine “Depresyonda mıyım?” sorusunu sorar.

Depresyon, günümüzde herkesin diline dolanmış psikolojik bir hastalık olmakla beraber halk arasında bir hastalıktan çok duygu hali olarak yorumlanır. Kısa süreli üzülmelerimizi, zorluklar karşısında bunalma hallerimizi doğrudan depresyonla bağdaştırırız. Depresyonun birden fazla nedeni vardır. Biyolojik, fizyolojik, kalıtsal ve psikolojik birçok neden bizi depresyona sürükleyebilir. Depresyon, kişisel bir özellik değildir. Bireylerin bu süreci kendileri yönetmeleri kalıcı bir çözüm olmamakla birlikte profesyonel bir destek almaları gerekmektedir.
 
İştahta belirgin şekilde bir artma veya azalma, günlük yapılan işlere olan ilginin azalması, uyku düzeninde fark edilen değişimler, enerji kaybı, odaklanma problemi, duygularınızı kontrol edememe gibi şikayetler kişiden kişiye değişebileceği gibi en sık rastlanılan belirtilerdir.
 
Depresyon, bahsettiğimiz gibi bireylerin kendi başına yenebileceği bir hastalık değildir. Her şeyden önce bunun büyük oranda psikolojik bir hastalık olduğunu kabul etmek gerekiyor. Araştırmalar, depresyonun tedavi edilebilen bir rahatsızlık olduğunu gösteriyor. Tedavi süresi ve tedavinin yöntemi kişiden kişiye değişmektedir. Orta dereceli ve şiddetli depresyonun tedavisinde ilaç kullanımıyla beraber psikoterapi uygulanmaktadır. Bununla birlikte, depresyondaki kişilerin içinde bulundukları düşünce tarzlarını değiştirip olaylara pozitif ve gerçekçi bakmalarını sağlayarak gerçekleştirilen psikoterapi seansları tedavide en etkili yöntemdir.