İLETİŞİM

İLETİŞİM
İLETİŞİM
Hayatın her alanında, insanın var olduğu her yerde ve her anımızda insanlarla iletişim halindeyizdir. İletişim hayatımızın her alanında etkisini göstermektedir. Sosyal bir varlık olarak biz insanlar, çocukluktan yetişkinliğe, yetişkinlikten yaşlılığa hayatımızın her döneminde iletişime ihtiyaç duyarız. İletişim becerimiz birçok konuda da belirleyici olabilmektedir. Evde, okulda, işte vb. iletişim becerimiz hayatımızı şekillendirmektedir.
 
Sevgi iletişimle verilir.
 
Güven iletişimle kurulur.
 
Eğitim iletişimle alınır.
 
İletişim konusunun, anne-baba ve çocuk ilişkisinde de önemli bir yeri vardır. İletişim, çocuklarımızla kurduğumuz ilişkimizin kalitesini belirleyen temel faktördür. İletişim ile anne babalar olarak çocuklarımızla yaşadığımız sorunları çözebilirken, iletişimsizlik sonucunda ise var olmayan sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Sağlıklı bir iletişim hayatımızı kolaylaştırır; çocuğumuzla kurduğumuz yaşantımızın huzurlu ve mutlu olması için bize yardımcı olur.
 
Aile içinde çocuğumuzla yaşadıklarımız, anne babalar olarak bizleri birçok farklı durumla karşı karşıya getirir. Çocuğumuzun her yaşında farklı problemlerle karşılaşırız. Çocuklarımız, bizlere daha önce hissetmediğimiz duyguları yaşatırlar.
 
Peki tüm bunları yaşarken, nasıl sağlıklı bir iletişim kurabiliriz?
 
Sağlıklı iletişim içinde küskünlük, tartışma ve eleştiri daha doğrusu bir ilişkide olabilecek her şey vardır. Çocuklarımızla kuracağımız ilişkiler ne kadar doğal olursa çocuklarımız için o kadar faydalı olur. Gerçekçi bir ortamda büyüyen çocukların hayatta başarılı olma şansları yaşıtlarına göre daha fazladır. Çocuklarımız, yalnız bırakılmadan birey olmayı, kişiliğine saldırılmadan eleştirilmeyi ve kontrollü olarak sorumluluk almayı, siz anne babalarından öğreneceklerdir.
 
Ailenizdeki iletişimi sağlıklı kılmak sizlerin elinizdedir. İletişim bazen bir bakıştır, bir dokunuştur veya bazen tek bir sözcüktür. Çocuklarımızın temel modelleri anne babalarıdır. Anne babaların sergiledikleri davranışlar çocuklarımız tarafından gözlenmekte ve model alınmaktadır. Anne babalar olarak çocuklarınızın hayatlarında temel öğreticiler olduğunuzu unutmayınız lütfen.
 
Sağlıklı İletişim İçin Temel Kriterler
 
Pozitiflik
 
Doğruyla yanlışı ayırarak çocuklarımızı olumlu yönde teşvik edebilmektir.
 
Hayatta hataların olabileceğini ve yaptığımız hatalar için sorumlu olduğumuzu ancak hayatın her şartta devam ettiğini gösterebilmektir. Çocuklarımıza, hayat sevgisini aşılar ve sorumluluk almayı öğretir.
 
Objektiflik
 
Hayatta en değer verdiğimiz çocuğumuz karşısında bile, onu kayırmadan haklıyı haksızı ayırabilmedir. Taraflı olurken bile tarafsız olabilme becerisidir. Gördüğünü ve bildiğini söyleyebilmedir. Çocuklarımıza dürüstlüğü öğretir.
 
Tutarlılık-Kararlılık
 
Bildiğiniz ve inandığınız bir konuda farklı şartlarda olsa bile aynı şekilde davranabilmedir. Duygularla değil, mantıkla ve akılla davranabilme becerisidir.
 
Çocuklarımıza güven duygusunu öğretir. Özgüvenlerini geliştirir.